a înghiți - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a înghiți
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a înghițiînghițireînghițindînghițitde înghițit

Moduri predicative pentru verbul a înghiți
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularînghitînghițeamînghițiiam înghițitînghițisemvoi înghițivoi fi înghițit
Persoana a II-a/Singularînghițiînghițeaiînghițișiai înghițitînghițiseșivei înghițivei fi înghițit
Persoana a III-a/Singularînghiteînghițeaînghiția înghițitînghițiseva înghițiva fi înghițit
Persoana I/Pluralînghițimînghițeamînghițirămam înghițitînghițiserămvom înghițivom fi înghițit
Persoana a II-a/Pluralînghițițiînghițeațiînghițirățiați înghițitînghițiserățiveți înghițiveți fi înghițit
Persoana a III-a/Pluralînghitînghițeauînghițirăau înghițitînghițiserăvor înghițivor fi înghițit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularînghitsă fi înghițitînghițiaș fi înghițit
Persoana a II-a/Singularînghițisă fi înghițitai înghițiai fi înghițitînghite
Persoana a III-a/Singularînghităsă fi înghițitar înghițiar fi înghițit
Persoana I/Pluralînghițimsă fi înghițitam înghițiam fi înghițit
Persoana a II-a/Pluralînghițițisă fi înghițitați înghițiați fi înghițitînghițiți
Persoana a III-a/Pluralînghităsă fi înghițitar înghițiar fi înghițit