a îngălbeni - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a îngălbeni
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a îngălbeniîngălbenireîngălbenindîngălbenitde îngălbenit

Moduri predicative pentru verbul a îngălbeni
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularîngălbenescîngălbeneamîngălbeniiam îngălbenitîngălbenisemvoi îngălbenivoi fi îngălbenit
Persoana a II-a/Singularîngălbeneștiîngălbeneaiîngălbenișiai îngălbenitîngălbeniseșivei îngălbenivei fi îngălbenit
Persoana a III-a/Singularîngălbeneșteîngălbeneaîngălbenia îngălbenitîngălbeniseva îngălbeniva fi îngălbenit
Persoana I/Pluralîngălbenimîngălbeneamîngălbenirămam îngălbenitîngălbeniserămvom îngălbenivom fi îngălbenit
Persoana a II-a/Pluralîngălbenițiîngălbeneațiîngălbenirățiați îngălbenitîngălbeniserățiveți îngălbeniveți fi îngălbenit
Persoana a III-a/Pluralîngălbenescîngălbeneauîngălbenirăau îngălbenitîngălbeniserăvor îngălbenivor fi îngălbenit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularîngălbenescsă fi îngălbenitîngălbeniaș fi îngălbenit
Persoana a II-a/Singularîngălbeneștisă fi îngălbenitai îngălbeniai fi îngălbenitîngălbenește
Persoana a III-a/Singularîngălbeneascăsă fi îngălbenitar îngălbeniar fi îngălbenit
Persoana I/Pluralîngălbenimsă fi îngălbenitam îngălbeniam fi îngălbenit
Persoana a II-a/Pluralîngălbenițisă fi îngălbenitați îngălbeniați fi îngălbenitîngălbeniți
Persoana a III-a/Pluralîngălbeneascăsă fi îngălbenitar îngălbeniar fi îngălbenit