a îmbuiba - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a îmbuiba
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a îmbuibaîmbuibareîmbuibândîmbuibatde îmbuibat

Moduri predicative pentru verbul a îmbuiba
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularîmbuibîmbuibamîmbuibaiam îmbuibatîmbuibasemvoi îmbuibavoi fi îmbuibat
Persoana a II-a/Singularîmbuibiîmbuibaiîmbuibașiai îmbuibatîmbuibaseșivei îmbuibavei fi îmbuibat
Persoana a III-a/Singularîmbuibăîmbuibaîmbuibăa îmbuibatîmbuibaseva îmbuibava fi îmbuibat
Persoana I/Pluralîmbuibămîmbuibamîmbuibarămam îmbuibatîmbuibaserămvom îmbuibavom fi îmbuibat
Persoana a II-a/Pluralîmbuibațiîmbuibațiîmbuibarățiați îmbuibatîmbuibaserățiveți îmbuibaveți fi îmbuibat
Persoana a III-a/Pluralîmbuibăîmbuibauîmbuibarăau îmbuibatîmbuibaserăvor îmbuibavor fi îmbuibat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularîmbuibsă fi îmbuibatîmbuibaaș fi îmbuibat
Persoana a II-a/Singularîmbuibisă fi îmbuibatai îmbuibaai fi îmbuibatîmbuibă
Persoana a III-a/Singularîmbuibesă fi îmbuibatar îmbuibaar fi îmbuibat
Persoana I/Pluralîmbuibămsă fi îmbuibatam îmbuibaam fi îmbuibat
Persoana a II-a/Pluralîmbuibațisă fi îmbuibatați îmbuibaați fi îmbuibatîmbuibați
Persoana a III-a/Pluralîmbuibesă fi îmbuibatar îmbuibaar fi îmbuibat