a îmbogăți - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a îmbogăți
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a îmbogățiîmbogățireîmbogățindîmbogățitde îmbogățit

Moduri predicative pentru verbul a îmbogăți
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularîmbogățescîmbogățeamîmbogățiiam îmbogățitîmbogățisemvoi îmbogățivoi fi îmbogățit
Persoana a II-a/Singularîmbogățeștiîmbogățeaiîmbogățișiai îmbogățitîmbogățiseșivei îmbogățivei fi îmbogățit
Persoana a III-a/Singularîmbogățeșteîmbogățeaîmbogăția îmbogățitîmbogățiseva îmbogățiva fi îmbogățit
Persoana I/Pluralîmbogățimîmbogățeamîmbogățirămam îmbogățitîmbogățiserămvom îmbogățivom fi îmbogățit
Persoana a II-a/Pluralîmbogățițiîmbogățeațiîmbogățirățiați îmbogățitîmbogățiserățiveți îmbogățiveți fi îmbogățit
Persoana a III-a/Pluralîmbogățescîmbogățeauîmbogățirăau îmbogățitîmbogățiserăvor îmbogățivor fi îmbogățit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularîmbogățescsă fi îmbogățitîmbogățiaș fi îmbogățit
Persoana a II-a/Singularîmbogățeștisă fi îmbogățitai îmbogățiai fi îmbogățitîmbogățește
Persoana a III-a/Singularîmbogățeascăsă fi îmbogățitar îmbogățiar fi îmbogățit
Persoana I/Pluralîmbogățimsă fi îmbogățitam îmbogățiam fi îmbogățit
Persoana a II-a/Pluralîmbogățițisă fi îmbogățitați îmbogățiați fi îmbogățitîmbogățiți
Persoana a III-a/Pluralîmbogățeascăsă fi îmbogățitar îmbogățiar fi îmbogățit