a îmbia - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a îmbia
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a îmbiaîmbiereîmbiindîmbiatde îmbiat

Moduri predicative pentru verbul a îmbia
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularîmbiiîmbiamîmbiaiam îmbiatîmbiasemvoi îmbiavoi fi îmbiat
Persoana a II-a/Singularîmbiiîmbiaiîmbiașiai îmbiatîmbiaseșivei îmbiavei fi îmbiat
Persoana a III-a/Singularîmbieîmbiaîmbiea îmbiatîmbiaseva îmbiava fi îmbiat
Persoana I/Pluralîmbiemîmbiamîmbiarămam îmbiatîmbiaserămvom îmbiavom fi îmbiat
Persoana a II-a/Pluralîmbiațiîmbiațiîmbiarățiați îmbiatîmbiaserățiveți îmbiaveți fi îmbiat
Persoana a III-a/Pluralîmbieîmbiauîmbiarăau îmbiatîmbiaserăvor îmbiavor fi îmbiat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularîmbiisă fi îmbiatîmbiaaș fi îmbiat
Persoana a II-a/Singularîmbiisă fi îmbiatai îmbiaai fi îmbiatîmbie
Persoana a III-a/Singularîmbiesă fi îmbiatar îmbiaar fi îmbiat
Persoana I/Pluralîmbiemsă fi îmbiatam îmbiaam fi îmbiat
Persoana a II-a/Pluralîmbiațisă fi îmbiatați îmbiaați fi îmbiatîmbiați
Persoana a III-a/Pluralîmbiesă fi îmbiatar îmbiaar fi îmbiat